ZIELONA SZKOŁA DLA KLAS 7-8 NA 2022/2023 ROK
BESKIDY – ZAWOJA
BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY
DZIEŃ I
- Przyjazd do Zawoi i zakwaterowanie,
- Obiad
- TURYSTYCZNY MARSZ NA ORIENTACJĘ – wyjście w teren z przygotowanymi kartami trasy, kompasami oraz mapami. Będziecie odnajdywać punkty kontrolne oraz rozwiązywać zadania. Całość zajęć odbywa się w sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego,
- Kolacja w formie bufetu szwedzkiego,
- FOLK DESIGN – techniką decoupage, samodzielne będziecie dekorować drewniane szkatułki,
- CZAS NA ZABAWĘ – zajęcia taneczne z instruktorem,
DZIEŃ II
- Śniadanie w formie bufetu szwedzkiego,
- SURVIVAL CAMP ZAWOJA – zajęcia terenowe u podnóża Babiej Góry, w czasie zajęć będziecie musieli rozdzielić zadania oraz współpracować w grupie, aby je sprawnie wykonać,
- Późny obiad
- FOLK DESIGN – Patchworkowe Cuda! Kreatywne warsztaty, na których wykonacie pamiątkę z Zawoi techniką patchwork. Połączycie skrawki materiałów z Waszą wyobraźnią,
- Kolacja w formie bufetu szwedzkiego,
- FOLKLOR NA WESOŁO – spotkanie z góralami zawojskimi. Interaktywna, dynamiczna i humorystyczna prezentacja folkloru góralskiego – legendy, gawędy i wspólne śpiewanie,
DZIEŃ III
- Śniadanie w formie bufetu szwedzkiego + prowiant na drogę,
- Wycieczka na Mosorny Groń (1045m n.p.m.). Na szczyt wyjdziecie malowniczym szlakiem. Podczas wycieczki zatrzymacie się przy jednym z największych wodospadów w Beskidach na Mosornym Potoku. Czas wycieczki – ok 4 – 5 godzin,
LUB
- Całodzienna wycieczka piesza na najwyższy szczyt Babiej Góry – Diablak (1725 m n.p.m.). Przejazd autokarem
na Przełęcz Krowiarki, skąd wyjdziecie Głównym Szlakiem Beskidzkim na szczyt. W drodze powrotnej odwiedzicie schronisko górskie na Markowych Szczawinach. Czas wycieczki – około 6 do 8 godzin. Wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem górskim, - Obiadokolacja,
- FOLK DESIGN – malowanie na szkle techniką konturową. Tą pamiątkę również zabierzecie ze sobą do domu,
DZIEŃ IV
- Śniadanie w formie bufetu szwedzkiego,
- RUSZAMY NA WYPRAWĘ – łatwa wycieczka piesza do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego. Zobaczycie interaktywną wystawę pt. „Fauna i flora babiogórska”. Usłyszycie odgłosy lasu: m. in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia oraz poznacie zagadnienia związane z ochroną przyrody babiogórskiej,
- POZNAJEMY HISTORIĘ – wizyta w Skansenie Budownictwa Babiogórskiego im. Józefa Żaka. Muzeum na powietrzu prezentuje stare chaty góralskie o typowo babiogórskim stylu budownictwa,
OPCJONALNIE – spacer ścieżką edukacyjną Wawrzyńca Szkolnika – jedną z najciekawszych ścieżek wytyczonych w pobliżu Babiej Góry, - Obiad z deserem,
- FOLK DESIGN – zajęcia manualne do wyboru: figury z siana lub ptaszki beskidzkie,
- POZNAJEMY HISTORIĘ – krótka wizyta w Izbie Pamięci Jana Pawła II. Wystawa starych zdjęć z górskich wędrówek Karola Wojtyły i możliwość zakupu pamiątek,
- Kolacja w formie bufetu szwedzkiego,
- GÓRALSKA WATRA – tradycyjne góralskie ognisko z pieczeniem kiełbasek,
- Quiz utrwalający zdobytą wiedzę podczas Zielonej Szkoły. Będą pytania, łamigłówki i zadania. Dla najbardziej aktywnych przewidziane nagrody – słodycze,
DZIEŃ V
- Śniadanie w formie bufetu szwedzkiego,
- ŻEGNAMY ZAWOJE – wyjazd w drogę powrotną i wycieczka na Przysłop -przejdziecie do najwyżej położonego hotelu Beskidzki Raj oraz wejdziecie na 25 m wieże widokową, skąd rozpościera się przepiękna panorama Beskidów. Następnie przejazd i zwiedzanie Suchej Beskidzkiej. Uczestnicy podczas zwiedzania odwiedzą dziedziniec renesansowego Zamku Suskiego (z zewnątrz), zwanego także Małym Wawelem. Przespacerują się po zamkowym parku oraz odwiedzą Karczmę Rzym, w której biesiadował Twardowski,
UWAGA! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
liczba osób
cena
45-49 os.
38-44 os.
30-37 os.
25-29 os.
20-24 os.
15-19 os.
- Kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
- Na życzenie Klienta program może być zmodyfikowany,
- Część obiektów zwiedzana jest tylko z zewnątrz,
- Cena wycieczki skalkulowana dla dzieci i młodzieży,
- Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu ust.66§ 1 Kodeksu Cywilnego
- Na życzenie klienta możemy zorganizować transport
Ośrodek Wypoczynkowy Jodła położony jest w malowniczej miejscowości Zawoja w dolinie potoku Mosorczyk. To idealna baza wypadowa do poznania pasm górskich, osobliwości Zawoi a także Beskidów, Tatr, Pienin i Słowackich sąsiadów.
Dysponujemy 70 miejscami noclegowymi w przytulnych pokojach z łazienkami i dostępem do WiFi. Kuchnia serwuje smaczne, domowe wyżywienie (śniadanie i kolacja w formie bufetu szwedzkiego, obiad z deserem) w sali restauracyjnej. Do dyspozycji Gości udostępniamy w pełni wyposażony aneks kuchenny z kącikiem kawowym, sale multimedialną z TV oraz nagłośnieniem i oświetleniem dyskotekowym, stół do ping-ponga. Obok ośrodka jest miejsce na rozpalenie ogniska. Posiadamy niezbędne kwalifikacje do wypoczynku dzieci i młodzieży.
EDUKACJA I ROZRYWKA
Quiz utrwalający zdobytą wiedzę podczas Zielonej Szkoły. Będą pytania, łamigłówki i zadania. Dla najbardziej aktywnych przewidziane nagrody – słodycze.
Góralska watra – tradycyjne wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Podczas prelekcji dowiecie się min. kim jest „Królowa Beskidów” oraz “Matka Niepogód”, co znajduje się po drugiej stronie góry, dokąd płynie woda z pobliskich potoków oraz co zbójnicy robili pod Babią Górą. Na koniec porozmawiamy o tym co najważniejsze: o bezpieczeństwie w górach.
NOWOŚĆ 2020
Animacje pt. „Na Zowoju Śpasy” to zajęcia integracyjne, których tematem przewodnim będzie babiogórski folklor słowno-muzyczny dawnej i dzisiejszej Zawoi. W mniejszych zespołach w formie zabawy stworzycie góralską społeczność na „zarębku” (dawniej zarębek to część całej wioski). W czasie zajęć zaśpiewacie, pogodacie i dowiecie się skąd się bierze góralska muzyka, co to heligonka, a co akordeon – czym różni się prym od sekundu, a po co w kapeli basy. Popróbujecie gry na góralskich instrumentach (skrzypcach, basach, heligonce).
NOWOŚĆ 2020
Zajęć animacyjno – integracyjne z folklorem babiogórskim w tle. Uczestnicy poznają dawne zabawy zaczerpnięte z tradycji babiogórskich górali. Całość wypełnią krótkie zadania, zagadki, scenki tematyczne do wykonania w zespołach.
NOWOŚĆ 2020
Zajadając się popcornem obejrzycie swoje ulubione hity filmowe.
NOWOŚĆ 2020
Wizyta w Parku Linowym w Zubrzycy Górnej. Do dyspozycji 3 trasy:
– Trasa Leśna,
– Trasa Bacy,
– Trasa Babiogórska.
Spotkanie z góralami zawojskimi. Interaktywna, dynamiczna i humorystyczna prezentacja
folkloru góralskiego – legendy, gawędy i wspólne śpiewanie.
Czas na zabawę! Dyskoteka w rytmie największych przebojów i kolorowych świateł.
Zajęcia taneczne z instruktorem, który w bardzo kreatywny sposób wprowadzi młodzież w magiczny świat tańca. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega rytm i poznają podstawowe kroki taneczne.
ATRAKCJE ZAWOI I OKOLIC
Wycieczka do najwyżej położonego w Beskidach hotelu Beskidzki Raj, wejdziecie na 25 m wieże widokową, skąd rozpościera się przepiękna panorama Beskidów. Będziecie mieć możliwość odwiedzenia mini ZOO i karmienia zwierząt.
Ciekawa wizyta w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie – warsztaty edukacyjne pt. „Zabawki Stryszawskie”. Podczas warsztatów poznacie historię wytwarzania tradycyjnych zabawek drewnianych. Na koniec warsztatów własnoręcznie udekorujecie zabawkę.
NOWOŚĆ 2020
Suchą Beskidzką można zwiedzić w drodze do Zawoi lub w czasie powrotu. Zobaczycie odrestaurowany dziedziniec renesansowego Zamku Suskiego, zwanego Małym Wawelem. Przespacerujecie się po zamkowym parku, a na rynku odwiedzicie słynną Karczmę Rzym, w której biesiadował Twardowski.
Wizyta w Marcówce – Zagrodzie Edukacyjnej, która przeniesie Was w niezwykły świat górali i pasterzy. Obejrzycie bacówkę i zagrodę góralską z całym inwentarzem. Spróbujecie tradycyjnych moskoli i zobaczycie jak wyrabia się oscypki.
Wizyta w Izbie Pamięci Jana Pawła II, gdzie będziecie mogli obejrzeć krótki film o papieżu polaku lub góralach babiogórskich. Będziecie mieć możliwość zakupu pamiątek i regionalnych produktów.
Wizyta w Zawojskim Safari, czyli w Parku Czarnego Daniela. Jest to gospodarstwo, w którym hodowane są okazałe jelenie i daniele, owce, lamy oraz kozy. Podczas wizyty będziecie mieć możliwość samodzielnie karmić zwierzęta i dowiecie się ciekawych rzeczy na temat tych gatunków.
Wizyta w Parku Linowym w Zubrzycy Górnej. Do dyspozycji 3 trasy:
– Trasa Leśna,
– Trasa Bacy,
– Trasa Babiogórska.
Wizyta w Skansenie Budownictwa Babiogórskiego im. Józefa Żaka. Muzeum na powietrzu prezentuje stare chaty góralskie o typowo babiogórskim stylu budownictwa. Dowiecie się co to jest kurna chata oraz jak kiedyś żyli ludzie u stóp Babiej Góry.
Łatwa wycieczka piesza do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego. Zobaczycie interaktywną wystawę pt. „Fauna i flora babiogórska”. Usłyszycie także odgłosy lasu: m. in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia oraz poznacie zagadnienia związane z ochroną przyrody babiogórskiej.
WYCIECZKI PIESZE
Całodzienna wycieczka piesza na najwyższy szczyt Babiej Góry – Diablak (1725 m n.p.m). Przejazd autokarem na Przełęcz Krowiarki, skąd wychodzicie malowniczym szlakiem na najwyższy szczyt. W drodze powrotnej odwiedzicie schronisko górskie na Markowych Szczawinach. Czas wycieczki to około 6 do 8 godzin. Wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem górskim, polecana dla klas 7-8.
Spacer ścieżką poprowadzoną w sąsiedztwie dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego. Na trasie znajduje się 11 przystanków m.in. “Z biegiem rzeki”, “Wyprawa do wnętrza ziemi”, “U bram lasu”, “Sięgając chmur”, czy „Leśna klasa”. Mokry Kozub to miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok na Babią Górę i Zawoję.
Spacer na Mosorny Groń (1045m n.p.m.). Przejazd autokarem do Zawoi Mosorne, skąd wychodzicie malowniczym szlakiem na szczyt. Podczas zejścia zatrzymacie się przy jednym z największych wodospadów w Beskidach na Mosornym Potoku.
Spacer jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych ścieżek wytyczonych w pobliżu Babiej Góry. Uczestnicy podczas spaceru dowiedzą się min. kim był Wawrzyniec Szkolnik.
Przyjemna górska wycieczka na Halę Barankową, na której do dziś wypasa się owce. Z Hali rozpościera się piękna panorama Zawoi i Babiej Góry!
Wyjście w teren z przygotowanymi kartami trasy, kompasami oraz mapami. Uczestnicy będą odnajdywać punkty kontrolne oraz rozwiązywać zadania. Całość zajęć odbywa się w sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego. Zajęcia wprowadzają w tematykę Orienteeringu, czyli nauki orientacji w terenie za pomocą mapy oraz InO – Imprez na Orientację.
Zajęcia terenowe u podnóża Babiej Góry. Na początek założycie obóz i z niego wyruszycie do różnych zadań. Będziecie rozpalać ognisko, ale bez zapałek i budować szałas przeciwdeszczowy. Podzielicie się na mniejsze zespoły i zmierzycie się m.in. w „Grze o Flagę”, rozkładaniu namiotu na czas czy udzielaniu pierwszej pomocy. W czasie zajęć będziecie musieli rozdzielić zadania oraz współpracować w grupie, aby je sprawnie wykonać.
Zapraszamy na wspólną zabawę wymagającą sprytu, strategicznego myślenia, a przede wszystkim współpracy. Dzielicie się na grupy i wyruszacie w poszukiwaniu skarbu.
WARSZTATY MANUALNE
Warsztaty w Skansenie w Zubrzycy Górnej. Do wyboru dwa tematy:
- „Od ziarna do chleba”,
- „Orawskie zabawki szmaciane”.
Warsztaty z pszczelarzem, który w ciekawy sposób opowie o swojej pracy oraz o życiu pszczół. Na koniec uczestnicy będą wypiekać i dekorować własne pierniczki.
Spotkanie z rzeźbiarzem z Beskidzkiego Centrum Zabawki Ludowej w Stryszawie. Zobaczycie pokaz rzeźbienia w drewnie, a następnie samodzielnie pomalujecie drewniane ptaszki beskidzkie. Podczas zajęć powstanie oryginalna pamiątka z pobytu na zielonej szkole.
Bardzo kreatywne warsztaty artystyczne. Skrawki naturalnych materiałów, recykling, decoupage i Wasza wyobraźnia. Będziecie samodzielne wykonywać np. etui na telefon lub pluszowe owieczki.
Zabawa ekologiczno-przyrodnicza, podczas której przygotujecie figurki z siana. Będzie to niepowtarzalna pamiątka z zielonej szkoły w Zawoi!
Wykonywanie obrazka w technice konturowej farbami na specjalnie przygotowanym szkiełku. Będzie to kolejna niepowtarzalna pamiątka z pobytu na Zielonej Szkole w górach.
Technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z serwetki papierowej. Każdy z was dostanie drewnianą szkatułkę, którą samodzielnie będzie dekorował.
WYCIECZKI AUTOKAROWE
Całodzienna wycieczka autokarem w Pieniny. Podczas wycieczki zwiedzimy m.in:
- Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim,
- Zamek Dunajec,
- Zaporę na rzece Dunajec,
- Wąwóz Homole w Pienińskim Parku Narodowym,
- Szczawnicę,
Całodzienna wycieczka autokarem na Słowację. Podczas wycieczki zwiedzimy m.in:
- Zamek Orawski,
- Demianowska Jaskini Wolności,
- Liptowski Mikulasz,
Całodzienna wycieczka autokarem do Krakowa. Podczas wycieczki zwiedzimy m.in:
- Wzgórze Wawelskie,
- Drogę Królewską,
- najważniejsze krakowskie Kościoły,
- Dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Kościół Mariacki,
Całodzienna wycieczka autokarem do Zakopanego. Podczas wycieczki odwiedzimy m.in:
- Polanę Szymoszkową (wyjazd kolejką krzesełkową),
- Krupówki,
- cmentarz na Pęksowym Brzyzku,
- Sanktuarium na Krzeptówkach,
- Wielką Krokiew,
Całodzienna wycieczka autokarem do Kopalni Soli w Wieliczce lub Bochni:
- Wieliczka – zwiedzanie trasy turystycznej w Kopalni Soli z miejscowym przewodnikiem,
- Bochnia – z kopalni w chwili obecnej zostały trzy szyby – Campi, Sutoris i Trinitatis. W programie zwiedzanie trasy turystycznej w Kopalni Soli z miejscowym przewodnikiem,
Całodzienna wycieczka autokarem do jednego z parków rozrywki:
- Energylandia – największy w Polsce park rozrywki położony w Zatorze,
- Inwałd – Park Miniatur w Inwałdzie,
- Rabkoland – park rozrywki i edukacji w Rabce Zdrój,
Tak, wystawiamy faktury indywidualne za udział dzieci w Zielonej Szkole.
Tak do zrealizowania programu potrzebny jest autokar bądż bus.W zależnosci od ilości uczestników.Jesli Państwo nie posiadacie autokaru to współpracujemy z firmami przewozowymi z naszego terenu.
Nie zapewniamy opieki pielęgniarki. Jeżeli jest taka potrzeba to z reguły grupy zabierają ze sobą taką osobę. W razie potrzeby – w Zawoi jest ośrodek zdrowia oraz stacjonuje karetka. Natomiast w Suchej Beskidzkiej (ok 25 km od Zawoi) jest szpital.
Tak, staramy się pomóc osobom, które posiadają specjalną dietę. Szczegóły ustalamy indywidualnie.